Co mě naučilo gymnázium

26. ledna 2015 v 19:47 | Brepta |  (Pře)mítání
Nedávno jsme se kamarádkou procházely po nábřeží Vltavy a ona jen tak z ničeho nic prohodila, že se strašně změnila. Tady by bylo asi dobré podotknout, že ona kamarádka teď chodí druhým rokem na gymnázium v centru Prahy (stejně jako já). Jí jsem sice moc neodpověděla, ale sama jsem o té větě začala přemýšlet.
Ačkoli nejsem zkušená "gymplačka", myslím si, že jsem se za ty tři roky hodně změnila a rovněž, že by si tyto změny zasloužily shrnout. Pojďme na to!

Šestnáct věcí, které mě naučil gympl:

1. Být taktik.
Totiž, říkat si při pololetním hodnocení o lepší známku a do hodnocení svých chyb si psát jen nepozornost a stres.

2. Nechtít každý rok nové pastelky
aneb zvyknout si na to, že do školy nosím jen čtyři základní barvy. Bohatě si s nimi vystačím a někdy mám pocit, že jsou snad i zbytečné.

3. Učit se,
učit se, učit se. Na základce jsem to prostě dělat nemusela. Musím se však pochválit, poněvadž mi přepnutí režimů nedělalo zas takový problém - sice mám horší známky a samé jedničky jsou bláhovým snem, troufám si říci, že si vedu docela dobře. Učím se pravidelně - při domácích úkolech, před hodinou a před testem.

4. Plést si copy.
Nevím sice, jak přesně to souvisí s gymplem, jisté je ale, že rozpuštěné vlasy nesnáším, drdol mě bolí, culík nahoru neumím a v culíku dolů vypadám blbě. A že na copy jsem přišla teprve před půldruhým rokem.

5. Uklízet si v pokoji,
protože někdy jsem s tím začít musela. Buďme upřímní, nikdy to nemůže být dokonalé přece po mně nemůžete chtít, abych každý den luxovala a utírala prach, ale už je to tu docelička snesitelné.

6. Užívat si přestávky
a neprosedávat je v lavici s knížkou. Teď teprve chápu to pravé kouzlo přestávky - i když se v zajetí onoho kouzla snadno propásne bod 3.

7. Kupovat si vždy šest gum dopředu.
Jednoduše jsem si už při pravidelných návštěvách papírnictví s intervalem jednoho týdnu připadala trapně, a rozhodla jsem se, že si udělám zásoby na zimu. Zvláštní je, že od té doby, co doma skladuju šest kousků, ztratit jsem stihla jen jeden. Ten třetí už mám připravený, jenže vždycky, když si myslím, že má aktuální guma odešla do věčných lovišť, vždycky se někde objeví a zhatí mi mé plány.

8. Nosit náušnice
a vyrábět si je ze všeho možného. (Nehci psát nemožného, protože jsou tu i lidé, kteří byli originálnější než já.) Ale o tom až někdy jindy.

9. Užívat si tělocvik,
jelikož nehrajeme pořád vybiku, jako na základce. Vybiky a fotbalu se totiž děsně štítím (krom švihadla, ale o tom by mohl být další článek) a pokud je jejich výskyt minimalizován, mohu být i na hodinách tělesné výchovy docela šťastným tvorem.

10. Smát se.
Ne, že bych to pedtím nedovedla, tuhle změnu pozoruju hlavně na skautu. Cítím, že se dokážu víc uvolnit, než ve světluškách, a že skaut pro mě neznamená jen ideály, táboření a hry, ale taky druou rodinu a smích.

11. Pracovat s počítačem
aneb jak já říkám, počítačovat. Tím se rozumí tvořit prezentace, psát blog, naťukat něco do excelové tabulky a očekávat od ní výsledek, tvořit bannery, upravovat fotky (a vůbec, přepravit fotky do počítače), zapojit myš, najít něco na internetu, založit složku a mít anonymní e-mail.

12. Milovat divadlo
a češtinu. Zjistila jsem, mám snad trochu talentu a že mi nevadí číst Jiráska.

13. Vyzdobit si pokoj
tak, jak chci. Na skříně si vylepit citáty, na zeď si pověsit panovníky Čech i Maďarska, na dveře si nalepit své jméno a udržovat si nástěnku.

14. Chodit po škole do cukrárny.
To máte tak. Je horko, několik lidí ze třídy s vámi jede tramvají a vy víte, že nedaleko je cukrárna. Kdo by si nedal zmrzku? Zvlášť, když jsou ty zlomyslné obchody s cukrátky na každém kroku a neexistuje jediná cesta ze školy, kdebyste nějakou nepotkali...

15. Číst jízdní řády,
orientovat se v nich, umět si vymyslet cestu do školy (kterých je nekonečno plus jedna). Umím přestupovat, zjistit, kdy mi pojede autobus a rozhodnout se, jestli nechci jet tramvají. Přijde mi super, že každý den můžu jet jinak a dělat si tím cestu dodomu hrůzy zábavnější.

16. Kreslit šneka jedním tahem,
protože při nudných hodinách se musí něco dělat, že?

A co vy?
Chystáte se na gympl?
Už máte to štěstí? A co to s vámi dělá?

PS: Málem bych zapomněla! Ještě jsem se vlastně naučila pár nepodstatných důležitostí, které jsou opravdu napsané v osnovách :).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 J. J. | Web | 15. února 2015 v 13:06 | Reagovat

Když jsem chodila na gympl, taky jsem se změnila. A když už nechodím na gympl, zase jsem se změnila. Já si myslím, že ani tak nejde o to, že je to gympl. Člověk se prostě mění podle toho, co v životě primárně dělá.

Co se teda týče mě, gympl mě taky dost věcí naučil - dokonce dost divných věcí, ale abych řekla pravdu, tak "špatně", abych si na zeď vylepovala maďarský panovníky, na tom ještě nejsem. :D

A v bodu patnáct totálně vidím sebe. Až na to, že nebydlím v Praze.

PS: Dlouho jsem nečetla takovej sympatickej článek - nechtěj po mě vysvětlení.

2 Brepta Brepta | E-mail | Web | 15. února 2015 v 18:33 | Reagovat

[1]: Ono to konkrétně tím gymplem nebude, ale řekla bych, že ten náš je oproti většině škol docela osobitý, takže nevím, jestli by mnou tolik hnula třebas i jen jiná základka.
Za ty panovníky jsem docela ráda, koneckonců je to jedno z mála mých spojení s polovinou krve :-P.

3 Lucix Lucix | 16. února 2015 v 1:47 | Reagovat

Musím se přiznat, že od té doby, co chodím na gympl já, jsem spíše zlenivěla, než abych se aktivně učila při úkolech (nebo je vůbec dělala) nebo si dokonce osvojovala obsah jízního řádu.
Na druhou stranu tam ale chodím ráda, protože nevím, jak ostatním, ale mi přijde mnohem lepší než základka (až na to, že vůbec nevím, jak tou školou procházím #blackmagic).

A mimochodem... Mým novým přírůstkem na zdi je sexy sv. Václav (možná časem přidám i někoho z jeho rodiny) 8-)

4 Urgo Ragas Urgo Ragas | 22. března 2015 v 20:05 | Reagovat

Nechápu kdo může číst tento zkurvený blog. Témata jsou tak trapné a o ničem, že autorka (která má tak debilní jméno, na které mohla přijít jedině tak, že právě vyhulila dvě tuny trávy) musí být jedině šílená Maďarka s pojebaným myšlením a asociální mrdka, která nemá absolutně žádné kamarády, a proto otravuje lidi na internetu a dělá ostudu doméně .cz.

5 Martin Spořelecký Martin Spořelecký | 22. března 2015 v 20:26 | Reagovat

[4]: Pane Ragas, máte naprostou pravdu, tento blog je o ničem, i přesto bych to vyjádřil o něco méně vulgárněji

6 Anonym A. Anonym A. | 22. března 2015 v 20:27 | Reagovat

[4]: Výborně ! Někdo to již musel říct

7 Brepta Brepta | E-mail | Web | 23. března 2015 v 16:58 | Reagovat

[4]:[5]:[6]: Myslím, že jste to docela vystihli. Jedno mi však vrtá hlavou: pánové, proč si píšete přes můj blog, když sedíte všichni u jednoho počítače?

8 Magdaléna Magdaléna | Web | 27. března 2015 v 17:35 | Reagovat

Jé, to je ale príma článek :) Něco podobného plánuji napsat po maturitě (byť jsem byla jen na čtyřletém, což člověka asi tolik nepoznamená :) )
.
Bod 15 opravdu závidím. Já zatím umím Prahu jenom metrem či pěšky :) A s těma gumama jsme na tom úplně stejně :) Pro jistotu nosím v penálu 2 :D

9 Lusiii Lusiii | 22. dubna 2015 v 13:49 | Reagovat

Moc mne to nazaujalo asi tvůj blog nebudu už více navštěvovat...
Tvůj blog je o ničem.

10 A. A. | Web | 10. března 2016 v 13:50 | Reagovat

Ten šnek je parádní! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.