Anglický pořádek

16. května 2014 v 14:06 | Brepta |  (Pře)mítání
Omlouvám se, že jsem se zase na čas odmlčela, ale jinak jsem ani nemohla. Posledních dvanáct dní jsem trávila v Anglii - a ta je právě tématem mého článku.
Velká Británie je vskutku krásná, ale jen jedna věc mě na ní opravdu fascinuje. Ten pořádek. To, jak všechno funguje.


Vím, že zahraničí je obecně víc upravenější než naše země a Angličany jsem si vždycky představovala jako gentlemany, ale teprve teď jsem měla příležitost potvrdit si to na vlastní oči.
Jednou jsme s rodiči kolařili kolem hranic s Rakouskem a na chvíli i zajeli na území našeho jižního souseda. Zanedlouho jsme se rozhodli vrátit, a tak sjme vjeli na zapadlou, ale přesto pěkně udržovanou silničku křižující hranice. A právě s jejich přejetím sem jako když tleskne, celá krajina proměnila. Dosud zametené listí se začalo válet tam, kam ho vítr dofoukl, znenadání se na pokraji cesty objevily odpadky a i samotná silnice ztratila kvalitu.

Obecně je mi tedy známo, že cizinci dbají na svou vlast více, ale ani Rakousko či Německo mě nedostalo tak, jako přímořské městečko Hastings. Krom několika igelitových pytlíků a jedné větší hromádky smetí jsem odpadky na zemi neviděla nikde. A nebyl to jen pořádek na zemi, který mě překvapil.
I domy byly povětšinou udržované, stejně jako zahrady. Spadaná omítka byla k spatření zřídkakdy a rozhodně jsem ji nikdy neviděla zhyzděnou spreji či čmáranci. Pozorování zahrad byla jedna radost. Zeleň, kam se podíváš. Všude stromy a čerstvě posekaná tráva... Cítím přítomnost matky přírody, ač jsme ve městě.

Ani samotní Angličané jako gentlemani nezklamali. Zdvořile přivřou dveře od auta, pokud překážejí v cestě a jestliže na chodníku upadne úplně cizí slečna, hned je u ní několik ochotných lidí. O slušnosti zdejších lidí i o schopnosti dodržovat pravidla svědčí i žluté koule, které je možné spatřit u některých přechodů. Pokud vstoupíte na zebru označenou těmito blikajícími lampami, všechna auta okamžitě zastaví. (Pokud jim nevlítnete přímo pod kola, samozřejmě.) Myslíte, že by mohlo být něco takového zavedené i u nás? Asi ne.

Dalším zajímavým faktem je, že se domy (nebo alespoň dům, ve kterém jsem bydlela) nezamykaly. Samozřejmě, že i v Anglii jsou zloději, ale očividně jich není tolik, aby se před nimii lidé museli zamykat a bát se jich na každém kroku. Šťastná to země.
A co myslíte, dkyy se u nás postavila sedule s nápisem TO LET, za kolik dní by se na ní objevila vepsané I ? V Anglii nidky.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | Web | 18. května 2014 v 13:17 | Reagovat

:) Já bydlela kdysi v Oxfordu a podobné zkušenosti teda sdílet nemůžu. Byla jsem u rodiny trochu nižších poměrů, takže kromě nás 4 Češek tam byly ještě 2 holky z Indonésie a jeden Peruánec. Plus jejich vlastní dítě. Navzdory všudypřítomným zvěstím nás rodina brutálně zula a tím nedodržela slavné britské pravidlo o nepřezouvání se. Co dodržela byla mizerná kuchyně. (o tom, jak jsem se nejlíp najedla v SOHO píšu všude :))
.
Já ti nevím, zda je to v zahraničí lepší. V Rakousku určitě (v rámci toho, co píšeš). Rakousko je moje země zaslíbená... ale u Britů jsem skoupější. Nevím, možná je to krajem - na jihu je prý všechno jiné... Nicméně v Londýně ani ty odpadkové koše nemají :)

2 Pandora Pandora | E-mail | Web | 18. května 2014 v 18:58 | Reagovat

[1]: Jiný kraj, jiný mrav... Škoda, že to není v celé Anglii jako v Hastings a okolí.
Do Londýna jsme nejeli, což mě nadmíru mrzí. Někdy bych se chtěla podívat do Oxfordu, abych viděla, jak je to tam. Nicméně, co se jižní Anglie týče, opravdu o pořádku nelžu ;-).

3 Safira Safira | Web | 19. května 2014 v 18:27 | Reagovat

Protože jsem na tomto zájezdu byla také, mohu to posoudit z vlastního hlediska. Podle mého názoru ani tak nebylo vidět nějaké lepší uspořádání, pořádek, vzhled. Je ale pravda, že o Angličanech samotných jsi to vystihla. U nás v České republice jsou zkrátka někteří lidé prasata (že už to nemohu říct jinak).

4 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 21. června 2014 v 12:58 | Reagovat

[1]: Slyšel jsem, že odpadkové koše v některých městech nesmí být tam, kde by mohly sloužit jako úkryt pro případnou bombu během teroristického útoku.
[2]: Je to ten sám Hastings, u něhož onehdá proběhla slavná bitva vévody Viléma Dobyvatele?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.