Květen 2014

Přejmutí cizích slov, či mylný obrázek o jazyku jako takovém?

18. května 2014 v 21:43 | Brepta |  (Pře)mítání
Někteří z náš si už jistě přečetli Nettinu (doufám, že se to tak skloňuje) úvahu o poangličťování. Vesměs s Nett souhlasím, jen v několika drobnostech se můj názor liší. A právě ty drobnosti mě přivedly k tomu, abych na zmíněný Článek napsala odezvu a vyjevila Vám své pocity.
Vy, co tu nejste poprvé, víte, že nadmíru angličtiny v běžné řeči, navíc ještě nesprávně a nevhodně použitou, přímo nesnáším. Ale háček v tom, proč se u nás tato zpitvořenina češtiny vyskytuje tak hojně, hledám trochu jinde.

Anglický pořádek

16. května 2014 v 14:06 | Brepta |  (Pře)mítání
Omlouvám se, že jsem se zase na čas odmlčela, ale jinak jsem ani nemohla. Posledních dvanáct dní jsem trávila v Anglii - a ta je právě tématem mého článku.
Velká Británie je vskutku krásná, ale jen jedna věc mě na ní opravdu fascinuje. Ten pořádek. To, jak všechno funguje.

Skautům dělám ostudu svým skautstvým

3. května 2014 v 20:38 | Brepta |  (Pře)mítání
Nedávno se mě Magdaléna v jednom rozhovoru zeptala, proč se někteří mí kamarádi dívají na skauty skrz prsty. Ve stručnosti jsem odpověděla, ale teď bych se chtěla věnovat tomuto zajímavému jevu podrobněji.
Občas mi připadá, že za jejich postoj můžu já. Neznají kromě mě dlaší skauty a tak o nás mají trochu zkreslenou představu....
Vím, že o skautech panují nekonečné povídačky a také předpokládám, že se jich ai jen tak nezbavíme. Jak bychom mohli, když i ČT učí ty nemenší, co jsme zač a to pomocí pořadů podobných Mazalům. (O tom snad ale až někdy jindy.) Mně jenom vrtá hlavou, jak je možné, že tolik lidí těm kecům věří přesto, že jen po České Republice pochoduje téměř padesát tisíc junáků?