Jepičí život

6. dubna 2014 v 13:27 | Brepta |  (Pře)mítání
Jepice se narodila za jednoho jarního jitra, netušíc své jméno cleon dipterum, ani příslušnost k řádu, čeledi a dalším biologickým skupinám. Nebylo jí nic platno, že patří do říše živočišné k šestinohým členovcům, jelikož měla na práci něco jiného.
Po té, co strávila několik týdnů coby larva, těšila se již Jepice na pořádný život. Neobvyklé, že? Čeho se asi taková docela obyčejná, tuctová jepice nemůže dočkat? Kdo ví...Vždyť taková docela obyčejná, tuctová jepice nemá příliš barevnou náplň života, ač nevidí černobíle. Má jasně dané: rozmnož se a zemři. Neuděláš-li to, budeš tu zbytečně. Jepice to berou vážně a tak se rozmnožují a umírají.


Jepice však byla jiná. Vše nechala stranou a započala s uvažováním. "Jsme-li tu zbytečné, pakliže se nerozmnožíme, je docela snadno logicky odvoditelné, že tu zbytečné nejsme, pakliže se rozmnožíme. A jestliže se rozmnožíme, uvedeme v svět další jepice, kteréžto tu budou zbytečné, pakliže se nerozmnoží a užitečné, pakliže se rozmnoží. Tedy budou k užitku dalším jepicím, jejichž posláním bude rozmnožit se, aby..." Tady si Jepice uvědomila svou chybu a přiznala si, že se potácí v začarovaném kruhu. Nebyla ovšem slabomyslná. Musí být nějaké východisko, usoudila. Začala tedy usilovně přemýšlet. "Nemohu vlastně tvrdit, že jsme k užitku, když nás užijí jen k tomu, aby další jepice...." Přestala. Nechtěla podruhé klopýtnout na stejném schodě. Byla vnímavá, ta Jepice. "Je sem potřeba vnést něco navíc. A já tuším, co. Chybí tu trocha lásky, která jest nezbytná k tomu, aby pro jepici Matku mělo smysl stvoření Jepice dcery. A také špetka pravdy, aby to jepice Dcera jepici Matce věřila a přenesla tuto zkušenost i na svou jepici Dceru v době, kdy už z ní bude jepice Matka, Teta či Babička." Jepice byla osvěžena novým poznáním. S okamžitou platností se rozhodla představit své učení světu.
Zvedla tedy křídla a vznesla se k nebesům. Po chvíli rozhlížení vybrala si zdánlivě tu nejlepší kazatelnu. Nedaleko pod sebou spatřila krásnou slunečnici, jenž se zdála být ideálním místem pro šíření Slova Jepičího. Usedla tedy a začala vyprávět lidu, jak se ke svému objevu dobrala. Nikdo jí nenaslouchal. Ani noha. Jen několik jepic a jepičáků se po ní pootočilo, po chvíli se však páry vrátily k původní činnosti. Jepice se k nim snesla a začala kázat: "Vy, poslouchejte mě! Slyšíte? K čemu vám je rozmnožování, když neznáte lásku ke svým potomkům? K čemu je vám život, když nemá smysl? Chybí tu trocha lásky, která jest nezbytná k tomu, aby pro..." Zanedlouho Jepice seznala, že stále padá do jednoho a samého kolečka a mele pořád tu samou větu. Sklesle zanechala přednesu a vrátila se na slunečnici.
Tam zas neúnavně pokračovala ve svém monologu. Pojednou k ní usedl starý čmelák a pozorně naslouchal. Zanedlouho však pronesl "holka, to máš marný" a letěl si po svých. Jepice se nevzdávala a tvrdě bojovala dále. Kázala až do úplného vyčerpání, napomínala bezohledné sestry a bratry, a básnila o dosud nepoznané Pravdě a Lásce.
Po chvíli pocítila, jak se jí hrdlo stahuje a trávicí soustava postupně vypovídá služby. Měla hlad, ale nemohla jíst. Jakoby se jí všechno v těle rozpadlo.
Jepice se snažila vytrvale dál, nedbajíc bolesti ani únavy. Vydržela až do konce. Do poslední vteřiny. Vysílena se sesula k zemi. Mrtva.
Měla život vskutku jepičí. Necelé dva dny, za které se ani nestihla rozmnožit. Nesplnila své základní poslání a přesto se vepsala do dějin. Byla jedinou jepicí, která se rozhodla žít a bojovat za Pravdu a Lásku. Byla vlastně takovou jepičí Mučednicí.

Zdroj obrázku: cs.wikipedia.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 bettys-freetime bettys-freetime | Web | 11. dubna 2014 v 6:31 | Reagovat

Páni. To jsi vymyslela sama? A je ti 12? Jsi neuvěřitelně dobrá. Moc se mi to líbí. Něco takového bych ve 12 určitě nedokázala napsat. Myslím, že ani teď. Ať se ti daří a máš plno skvělých nápadů. :))

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 13. dubna 2014 v 12:35 | Reagovat

:) Nejsem asi člověk, který by se chtěl obětovat pro nic za nic :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.