Skauting není kroužek

15. února 2014 v 19:19 | Brepta |  (Pře)mítání
Úplně zpočátku bych se ráda omluvila, že jsem tady tak stráášně dlouho nebyla, ale víte, já jsem se rozhodla, že si podle Magdaléniny rady začnu organizovat čas. Jak jsem si všechny ty svoje úkoly vypsala, bylo jich najednou tak třikrát víc než v době, kdy jsem o nich neměla tak úplný přehled. Tudíž jsem se v posledním týdnu nedostala vlastně ani do blízkosti počítače.
Myslím, že nadpis už docela naznačuje, čím se budu v článku zaobírat. Na úvod bych se s Vámi chtěla podělit o výsledky jedné z mých otázek v dotazníčku ohledně skautingu, který bylo možné najít v menu.


Musíme sice brát v potaz, že anketu vyplňovali povětšinou lidé, kteří do skauta nechodí, ale alespoň nám to ukazuje na to, co si o skautingu myslí. Na totéž nám poukazují odpovědi na otázky položené na ask.fm, o kterých jsem už článek psala. Připomeňme si například odpověď: "některé děcka tam asi chodí zabít čas, ale od toho mám já fotbal". Z toho celého plyne, že lidé si většinou a skutu myslí, že je to kroužek, nebo v lepším případě dobrá parta lidí, ale málokoho už napadne, že to skauting skrývá i hlubší smysl.
Ne, že by na kamarádech nebo dobré zábavě nezáleželo, ale to už je podle mě věc oddílu nebo družinky. A co ten oddíl spojuje? Někdo si to neuvědomuje, ale jsou to přece skautská myšlenka! Pokud Vám toto slovo nic neříká, tak je to například skutský zákon, slib, heslo a několik dalších. Tedy abych konečně začala od začátku a nepsala jen o tom, co skauting není, pro změnu teď: co skauting je?
V přesném překladu to znamená stopaření, ale to vystihuje tuto myšlenku jen z půlky. Ve skautu jde z části o přírodu, přežití, odvahu, pevnou ruku, zkrátka přírodo-fyzické základy, ale z velké části také o "dobrého člověka". Být čestný, hodný, dokázat se bavit i slušně, vědět, co je správné, nesnižovat se ke sprostým slovů a lhaní a podobně. Zkrátka dokonalý člověk. V této myšlence nejde ale jen u duševno - například ve slibu se dočtete, že máte plnit povinnosti skautské. Jde o tři povinnosti a to k nejvyšší Pavdě a Lásce, době a ostatním. I kdybychom opomenuli všechny sliby, zákony, hesla a podobné, tyto tři povinnosti vlastně vystihnou celou myšlenku: k Pravdě a Lásce znamená onu duševní čistotu, k ostatním tu ochotu, nezjištnost a pomocnou ruku a k sobě vlastní rozvíjení - jak studium, tak tělesnou stránku věci. Odstraní se tu i ty poslední nedostatky, jako je například lenost.
Kažný člověk při smyslech pochopí, že úplné dokonalosti prostě dosáhnout nelze - přesto jsou skuati a skautky právě spojeni tím, že se o to snaží. Ovšem, na to už se často zapomíná.
Podívejte se ma graf výše - největší důležitost byla přidělena kamarádům a zákon a slib skončily úplně dole, ještě před poznáváním nových lidí. To je sice také nezbytně důležité, ale vlastně je odvozeno od symboliky. Jak už jsem psala, poznávání nových lidí, kteří mají stejnou snahu jako vy.

Myslím, že už je na čase článek ukončit - vlastně jsem Vám chtěla říct, že skauting je propojení lidí, kteří se snaží stát dobrými. A na to se nesmí zapomínat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | Web | 17. února 2014 v 19:55 | Reagovat

Já...já... já asi pláču. A myslím na to, proč jsem skauting musela na nějakou dobu opustit a na to, jak jsem v pátek potkala kamaráda, který mi dal naději, že to třeba půjde znovu. Na vejšce. Jinak. Samostatněji. Pokud budu chtít.
Napsala jsi to vážně krásně. Kdo zná skatského ducha, chápe a cítí tvůj zápal v celé své šíři. Kdo nezná, dostane chuť zažít něco podobného. Jako já kdysi. Jako možná kdysi ty.
.
Děkuji za tvé krásné články. Vážím si toho, že se snažíš řídit "mými radami" cítím za to jistou zodpovědnost. Nechť se daří :)

2 Puff Puff | E-mail | Web | 26. února 2014 v 16:33 | Reagovat

Já jsem v pionýru O:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.