Abigél

21. března 2013 v 15:15 | Brepta |  Recenze
(Článek bude v blízké době upraven do přehledné, srozumitelné a stručnější podoby):
TOTO NENÍ RECENZE, ALE PODROBNÝ POPIS DĚJE MÉ OBLÍBENÉ KNÍŽKY (dost nedokonale zpracovaný). CHCEŠ-LI SI PŘEČÍST RECENZI, KTERÁ BY TĚ NAVNADILA K PŘEČTENÍ TÉTO KNÍŽKY, DOČKEJ ČASU JAKO HUSA KLASU, UŽ SE NA TOM PRACUJE.

Knížku i scénář napsala Szabó Magda, dobrá maďarská autorka. Tady je ve 'stručnosti' děj a hlavní, nejdůležitější postavy:

Postavy

Gina (Vitay Georgina) - hlavní hrdinka, má jenom tatínka, je jí patnáct let (chodí do kvinty)
Ginin tatínek - to nejdůležitější se dozvídáme v průběhu
Kőnig - učitel latiny a maďarštiny, trochu ťululum, vždycky všem všechno promine, nikdo ho nemá rád a je považován za sentimentálního osla, má rád Zsuzsannu, ale nedává to najevo
Zsuszanna (čti Žužanna) - něco jako jeptiška (sestřička), ale u reformátů - protestantů (ti se můžou vdávat, ženit), zároveň prefekta (vychovatelka, vedoucí třídy, ale ne učitelka, prostě se o třídu stará) kvinty, má ráda Kőniga, ale myslí si, že Kőnig má rád Horn Mici
Kalmár - krásný učitel dějepisu a zeměpisu, který dokáže úžasně vlastenecky vyprávět o válce, věří že válku Maďarsko vyhraje. Má rád Zsuzsannu a je to dost vidět. Zároveň třídní kvinty.
Horn Mici - bývalá absolventka Matula gymnázia, veselá kopa, která si nedá od nikoho poroučet, každý měsíc zve k sobě třídu s nejlepším průměrem známek na čaj a různé hry. Za první světové války ztratila manžela, za druhé syna.
Abigél - socha v zahradě gymnázia, o které mezi žákyněmi koluje, že je zázračná. Když má někdo opravdu velký problém, napíše ho na papír a vstrčí soše do ruky. problém pak socha vyřeší. Gina na sochu ze začátku nevěří.
Kuncz Feri - Ginin milenec z Budapeště, který je ale spojený s Němci.

Děj

Je druhá světová válka, rok 1943. Gina žije dosud se svým otcem v Budapešti. Najednou jí ale otec oznámí, že jí dá do internátu někde úplně na hranicích země a tak to udělá. Je to nejpřísnější škola v celém Maďarsku. Také je křesťanská, protestantská, takže třídy chodí do kostela a dívky (ten internát je dívčí gymnázium) musí umět téměř nazpamět všechny výroky z Bible. Ve škole je zvykem, že na začátku roku při čtvrthodině, kdy žákyně musí trénovat bytí v klidu a potichu, se žákyně vdávají. (Ve třídě totiž není dozor.) Podle jmenného pořadí z třídní knihy si přiřazují věci a obraze ve třídě podle seznamu z inventáře. Na Ginu připadne terárium a protože začne na spolužačky křičet, pošle jí příchozí Kalmár za dveře. Tam potká ředitele a vypovímu, co je v téhle škole za tradice a ředitel třídu potrestá. Všichni jsou na Ginu naštvaní, říkají jí zrádce, buď jí ignorují, nebo jí dělají naschvály. Protože jsou ve škole dopisy cenzurované a průběh telefonátu s rodičem sleduje ředitel, nemůže si Gina nikomu stěžovat. Její třída má ale tento měsíc nejlepší průměr a když se Gina dozví, že dům Horn Mici je u nádraží, rozhodne se, že uteče. Ještě ale napíše rozlučný dopis se třídou, do kterého napíše, jak je všechny nenáviděla a že se chystá utéct. U Mici potom vyleze oknem na záchodě v suterénu a doběhne na nádraží. Naneštěstí (Nebo naštěstí? Posuďte sami.) narazí do Kőniga. Ten začne dělat, jakoby neviděl, že Gina utíká (za to je vyhazov ze školy) a předstírá, že zabloudila. Dokonce jí vezme a schová lístek na vlak. Odvede jí zpátky ke třídě a Zsuzsanna mu jeho výmysly věří. Gina onemocní a když se uzdraví, přijede za ní tatínek. Ona mu vyloží, jak je to tady strašné a poví mu i o útěku. Otec se zděsí a rozhodne se jí říct, to co jí zatím tajil. Má to ale velkou cenu: Gina dospěje, bude konec jejímu dětství.
Ginin tatínek pracuje v odoboji. Měsíce hledal takové místo, kde by byla jeho dcera tak schovaná, tak nedostupná, kde by neměla možnost stýkat se s kýmkoliv z okolí. Kdyby ho Němci zajali, nechce být vidírán tím, že budou mučit jeho dceru. Kdyby Gina jedinému člověku prozradila, že je tady, mohla by začít být pronásledována a vylákána. Tady na ní dává pozor velitel místního odboje. Gina ho nezná, ale on jí chrání a ona smí odejít je tehdy, kdyby jí to poručil on.
Gina to pochopí a už se nesnaží utéct. Ví ale, že musí získat zpět ten rozlučný papírek, který se jí mezitím ztratil. Kdyby ho někdo našel, mohli by jí vyhodit. Jednoho dne ho najde po svou peřinou, spolu z dopisem od Abigél, která jí vzkazuje, aby dopis zničila. Ginu zachvátí touha, vědět, kdo je Abigél a kdo je ten velitel místního odboje.
Časem se spřátelí i se spolužačkami a žije s nimi jako se sourozenci. Vypráví jim o svém milenci Kuncz Ferim a o zvyklostech na její bývalé škole. Otec jí ještě jednou přijede navštívit a oznámí jí, že teď k ním nebude moci dlouho přijet, ani jí nezavolá. Gina to pochopí, ale stejně věří, že se s otcem o Vánocích potká, a kdyby jí nemohle vzít na vánoční prázdiny domů, alespoň přijede. Je zdrcená, když se dozví, že otec jí akorát zanechal po telefonu vzkaz s přáním veselých Vánoc a posílá jí jako dárek peníze. Nemůže si pro ní tentokrát přiject, protože jim doma vybouchla kotelna. Gina dostane strach, že se mu něco stalo, protože ani nemají doma kotelnu, a přes zákaz jak otcův, tak školní se snaží sama mu zavolat. Naštěstí ale včas přijde do místnosti Kőnig a vyrve jí telefon z rukou. Gina cítí, jak strašně ho nenávidí a i Zsusanně řekne do očí, že Kőnig nemá rád Zsuszannu, ale Horn Mici. (Gina si to myslí, ale není to tak.)
Po Vánočních prázdninách se vrátí celá třída...nic podstatného pro základní děj se něděje.
V březnu na jedné nedělní mši se na druhé straně balkonu objeví Kuncz Feri a ukazuje Gině zpěvník. Když třída pochoduje zpátky do školy, Kuncz Feri jakoby zakopne a vyrazí Gině z ruky zpěvník. Tak, aby si toho nikdo nevšiml, jí místo něj vrátí svůj. V něm je dopis, ve kterém stojí, že Gina má být o půlnoci u zahradních dveří. Požádá proto spolužačky, aby jí pomohly a jedna jim vysvětlí, že Gině chtěla dát dárek k Vánocům a poslala proto o prázdninách Kuncz Ferimu lístek, ve kterém stálo, že Gina se zdržuje tady v tomto internátu a že by byla opravdu ráda, kdyby se s ním mohla potkat. Gina tedy o půnoci u dveří stojí a povídá si s Kuncz Ferim. Ten jí řekne, že otec je nemocný a že jí musí nutně vzít za ním. Gina se zeptá, jestli s nima pojede i ten místní odbojář, Kuncz Feri toho využije a řekne, že je to on. Gina tedy slíbí, že tak příští noc bude a tak tam je. Když Feri otevírá dveře, ke kterým sehnal klíč, uvidí ho někdo a začne zvonit na poplach, že jsou tu lupiči. Gina musí utéct zpátky do budovy. Ve své skříňce najde dopis od Abigél, ve kterém stojí, že jejího otec byl mezi prvnímu, které zatkli 19. března Němci a Kuncz že přijel dvacátého na Árkod (to je to město), aby jí vylákal z internátu. Odteď Gina musí poslouchat jí, Abigél. U dopisu byl přiložen popelník, který Gina kdysi koupila svému tatínkovi, aby poznala, že Abigél může věřit.
O pár dní později má ředitel svátek, ale neoslavuje se, protože někdo ten den něco provedl (není podstatné, co). Příde ale Horn Mici, a protože si, jak víme, nedá od nikoho nic nakazovat, rozdává limonádu a koláče, pustí hudbu, dovolí dívkám tancovat. Sama si zatančí s Ginou a řekne jí, že: má ve třičtvrtě na devět utéct. Zajít do pokoje Zsuzsanny a vzít tam její sváteční oblečení, obléct se do něho. Potom jít do domu Mici, od kterého Gina dostala od Mici při tanci klíč, a tam zůstat. V devět hodin bude otevřená brána od internátu.
Gina tedy udělá, co má, ale zapomene v Zsuzsanniném pokoji klíč. Před domem Horn Mici se naštěstí střetne s jedním odbojářem, který jí pustí dovnitř a dá jí falešné papíry. Po nějaké době přijde i Mici a zavede Ginu do pokoje na patře. Po nějaké době někdo otevře dveře - je to Zsuzsanna. Řekne Mici, ať jí vrátí sváteční oblečení a Ginu - kterou už v té době ve škole hledají-. (Zsuzsanně to prostě došlo...nikdo jí to neřekl.) Mici pořád namítá, že u ní žádné oblečení není, Gina tím spíš ne. Zsuzsanna se chystá k odchodu, v tom je slyšet výstřel. Do domu vběhne Kőnig a říká, že Němci střílí po člověku, který obdařil jednu sochu protifašistickém nápisem. Nedovolí Zsuzsanně jít dál, protože by to teď mohlo být nebezpečné. Za pár minut už bučí Němci na dveře, jdou udělat prohlídku. Mici je vpustí dál a řekne, že nahoře je jedna mladá jeptiška Georgina. Tím je před Zsuzsannou tajemství prozrazeno, o to však teď nejde. Zsuzsanna zalže, pochopí, že ten odbojář s tím protifašistickým nápisem byl Kőnig a řekne, že přišel s ní. Když Němci odejdou, odejdou jak Mici, tak Gina z pokoje, zůstanou jen Zsuzsanna s Kőnigem. Ti si krásným a vtipným způsobem vyznají lásku, potom se vrátí do školy s tím, že Vitay Georginu nenašli. I Zsuzsanna tedy očividně pochopila, že tady jde i o životy. Mici potom Gině řekne, že Abigél není ona, jak si to Gina celou dobu myslela, ale ten nenáviděný, opovrhovaný Kőnig, který má ve skutečnosti statečnější a čistší srdce, než leckterý jiný muž. Gině se v tu chvíli vyjeví všechno, kdy jí Kőnig něco udělal (telefon, nádraží a další) a je jí strašně líto, že až teď poznala v tom učiteli svého ochránce a Abigél.

Napiš do komentářů, nebo na mail pandorin-blog@seznam.cz . Ráda si s každým, koho to dojalo, nebo ho to zajímá, pohovořím.
No, pokud jsi byla/a tak trpělivý a dočetl/a to až sem, gratuluji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Pandora Pandora | 22. března 2013 v 20:08 | Reagovat

Nějakej člověk na internetu píše pokračování, já se asi zbláznim, jestli si to nepřečtu O_O

2 katka katka | 22. března 2013 v 20:19 | Reagovat

Tento článek Abigél je fantastický.Aj mne sa veľmi pácsi,ale aj film.Nemám nic iné dodat!!! :-D  :-P  :-)

3 Pandora Pandora | 22. března 2013 v 21:23 | Reagovat

Děkuji mockrát za uznání. Jsem ráda, že jsi také viděla film. Je prostě úžasný! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.